gnulib 4.0.0.2567 - en to pt translation catalogue (228 entries)

en: invalid argument %s for %s
pt: argumento %s inválido para %s

en: ambiguous argument %s for %s
pt: argumento %s ambíguo para %s

en: Valid arguments are:
pt: Os argumentos válidos são:

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
pt: ARGP_HELP_FMT: valor %s é menor ou igual que %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
pt: %.*s: o parâmetro ARGP_HELP_FMT requer um valor

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
pt: %.*s: parâmetro ARGP_HELP_FMT desconhecido

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
pt: Lixo em ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
pt: Argumentos obrigatórios ou opcionais para opções longas são igualmente obrigatórios ou opcionais para opções curtas correspondentes.

en: Usage:
pt: Uso:

en:   or:
pt:   ou:

en:  [OPTION...]
pt:  [OPÇÃO...]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
pt: Tente "%s --help" ou "%s --usage" para mais informação.

en: Report bugs to %s.
pt: Reportar erros a %s.

en: Unknown system error
pt: Erro de sistema desconhecido

en: give this help list
pt: mostra esta lista de ajuda

en: give a short usage message
pt: mostrar mensagem curta de uso

en: NAME
pt: NOME

en: set the program name
pt: define o nome do programa

en: SECS
pt: SEGS

en: hang for SECS seconds (default 3600)
pt: espera SEGS segundos (predefinição 3600)

en: print program version
pt: mostra versão do programa

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
pt: (ERRO DO PROGRAMA) Sem versão conhecida!?

en: %s: Too many arguments
pt: %s: demasiados argumentos

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
pt: (ERRO DO PROGRAMA) A opção devia ter sido reconhecida!?

en: %u bitset_allocs, %u freed (%.2f%%).
pt: %u bitset_allocs, %u libertados (%.2f%%).

en: %u bitset_sets, %u cached (%.2f%%)
pt: %u bitset_sets, %u em cache (%.2f%%)

en: %u bitset_resets, %u cached (%.2f%%)
pt: %u bitset_resets, %u em cache (%.2f%%)

en: %u bitset_tests, %u cached (%.2f%%)
pt: %u bitset_tests, %u em cache (%.2f%%)

en: cannot read stats file
pt: impossível ler ficheiro de estatísticas

en: cannot write stats file
pt: impossível escrever ficheiro de estatísticas

en: cannot open stats file for writing
pt: impossível abrir ficheiro de estatísticas para escrita

en: regular empty file
pt: ficheiro normal vazio

en: regular file
pt: ficheiro normal

en: directory
pt: pasta

en: symbolic link
pt: ligação simbólica

en: message queue
pt: fila de mensagens

en: semaphore
pt: semáforo

en: shared memory object
pt: objecto de memória partilhado

en: typed memory object
pt: objecto de memória tipificado

en: block special file
pt: ficheiro especial de blocos

en: character special file
pt: ficheiro especial de caracteres

en: contiguous data
pt: dados contíguos

en: door
pt: porta

en: multiplexed block special file
pt: ficheiro especial de blocos multiplexado

en: multiplexed character special file
pt: ficheiro especial de caracteres multiplexado

en: multiplexed file
pt: ficheiro multiplexado

en: named file
pt: ficheiro com nome

en: network special file
pt: ficheiro especial de rede

en: migrated file with data
pt: ficheiro migrado com dados

en: migrated file without data
pt: ficheiro migrado sem dados

en: port
pt: porta

en: weird file
pt: ficheiro estranho

en: program error
pt: erro de programa

en: stack overflow
pt: transporte da pilha

en: cannot remove temporary file %s
pt: impossível remover o ficheiro temporário %s

en: cannot find a temporary directory, try setting $TMPDIR
pt: impossível encontrar uma pasta temporária, tente definir $TMPDIR

en: cannot create a temporary directory using template "%s"
pt: impossível criar uma pasta temporária usando o modelo "%s"

en: cannot remove temporary directory %s
pt: impossível remover a pasta temporária %s

en: error closing file
pt: erro ao fechar o ficheiro

en: write error
pt: erro de escrita

en: preserving permissions for %s
pt: preservar permissões para %s

en: error while opening %s for reading
pt: erro ao abrir %s para leitura

en: cannot open backup file %s for writing
pt: impossível abrir a segurança %s para escrita

en: error reading %s
pt: erro ao ler %s

en: error writing %s
pt: erro ao escrever %s

en: error after reading %s
pt: erro após ler %s

en: fdopen() failed
pt: fdopen() falhou

en: %s subprocess I/O error
pt: erro E/S no sub-processo %s

en: %s subprocess failed
pt: sub-processo %s falhou

en: failed to create "%s"
pt: falha ao criar "%s"

en: error while writing "%s" file
pt: erro ao escrever o ficheiro "%s"

en: unbalanced [
pt: [ sem par

en: invalid character class
pt: classe de carácter inválida

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
pt: a sintaxe da classe de carácter é [[:espaço:]], não [:espaço:]

en: unfinished \ escape
pt: escape \ não terminado

en: invalid content of \{\}
pt: Conteúdo de \{\} inválido

en: regular expression too big
pt: expressão regular muito grande

en: unbalanced (
pt: ( sem par

en: no syntax specified
pt: sem sintaxe especificada

en: unbalanced )
pt: ) sem par

en: Address family for hostname not supported
pt: Família de endereço para nome de servidor não suportado

en: Temporary failure in name resolution
pt: Falha temporária na resolução de nome

en: Bad value for ai_flags
pt: Valor errado para ai_flags

en: Non-recoverable failure in name resolution
pt: Falha irrecuperável na resolução de nome

en: ai_family not supported
pt: ai_family não suportada

en: Memory allocation failure
pt: Falha de alocação de memória

en: No address associated with hostname
pt: Sem endereço associado ao nome de anfitrião

en: Name or service not known
pt: Nome ou serviço desconhecido

en: Servname not supported for ai_socktype
pt: Nome de servidor não suportado para ai_socktype

en: ai_socktype not supported
pt: ai_socktype não suportado

en: System error
pt: Erro de sistema

en: Argument buffer too small
pt: Buffer de argumentos muito pequeno

en: Processing request in progress
pt: A processar pedido em curso

en: Request canceled
pt: Pedido cancelado

en: Request not canceled
pt: Pedido não cancelado

en: All requests done
pt: Todos os pedidos feitos

en: Interrupted by a signal
pt: Interrompido por um sinal

en: Parameter string not correctly encoded
pt: Cadeia de parâmetros incorrectamente codificada

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
pt: %s: a opção "%s%s" é ambígua

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
pt: %s: a opção "%s%s" é ambígua; possibilidades:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
pt: %s: opção não reconhecida "%s%s"

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
pt: %s: a opção "%s%s" não permite um argumento

en: %s: option '%s%s' requires an argument
pt: "%s: a opção "%s%s" requer um argumento

en: %s: invalid option -- '%c'
pt: %s: opção inválida -- "%c"

en: %s: option requires an argument -- '%c'
pt: %s: a opção requer um argumento -- "%c"

en: invalid source_version argument to compile_java_class
pt: argumento source_version inválido para compile_java_class

en: invalid target_version argument to compile_java_class
pt: argumento target_version inválido para compile_java_class

en: cannot stat %s
pt: impossível obter informação para %s

en: cannot change permissions of %s
pt: impossível alterar as permissões de %s

en: cannot create directory %s
pt: impossível criar a pasta %s

en: memory exhausted
pt: memória esgotada

en: unable to record current working directory
pt: impossível gravar a pasta de trabalho actual

en: failed to return to initial working directory
pt: falha ao voltar à pasta de trabalho inicial

en: _open_osfhandle failed
pt: _open_osfhandle falhou

en: cannot restore fd %d: dup2 failed
pt: impossível restaurar fd %d: dup2 falhou

en: Failed to open /dev/zero for read
pt: Falha ao abrir /dev/zero para leitura

en: creation of reading thread failed
pt: falha ao criar tópico de leitura

en: cannot set up nonblocking I/O to %s subprocess
pt: impossível configurar E/S não-bloqueadora para sub-pocesso %s

en: communication with %s subprocess failed
pt: falha ao comunicar com o sub-processo %s

en: write to %s subprocess failed
pt: falha ao escrever no sub-processo %s

en: read from %s subprocess failed
pt: falha ao ler do sub-processo %s

en: subprocess %s terminated with exit code %d
pt: sub-processo %s terminou com código de saída %d

en: creation of threads failed
pt: falha ao criar tópicos

en: %s subprocess terminated with exit code %d
pt: sub-processo %s terminou com código de saída %d

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
pt: "

en: '
pt: "

en: Success
pt: Sucesso

en: No match
pt: Sem correspondência

en: Invalid regular expression
pt: Expressão regular inválida

en: Invalid collation character
pt: Carácter de agrupamento inválido

en: Invalid character class name
pt: Nome de classe de carácter inválido

en: Trailing backslash
pt: Barra invertida final

en: Invalid back reference
pt: Referência de recuo inválida

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
pt: [, [^, [:, [., ou [= sem par

en: Unmatched ( or \(
pt: ( ou \( sem par

en: Unmatched \{
pt: \{ sem par

en: Invalid content of \{\}
pt: Conteúdo de \{\} inválido

en: Invalid range end
pt: Fim de intervalo inválido

en: Memory exhausted
pt: Memória esgotada

en: Invalid preceding regular expression
pt: Expressão regular precedente inválida

en: Premature end of regular expression
pt: Fim prematuro de expressão regular

en: Regular expression too big
pt: Expressão regular muito grande

en: Unmatched ) or \)
pt: ) ou \) sem par

en: No previous regular expression
pt: Sem expressão regular anterior

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
pt: ^[Ss]

en: setting permissions for %s
pt: a definir permissões para %s

en: Hangup
pt: Desligar

en: Interrupt
pt: Interromper

en: Quit
pt: Sair

en: Illegal instruction
pt: Instrução ilegal

en: Trace/breakpoint trap
pt: Armadilha de rastreio/ponto de quebra

en: Aborted
pt: Abortado

en: Floating point exception
pt: Excepção de vírgula flutuante

en: Killed
pt: Morto

en: Bus error
pt: Erro de bus

en: Segmentation fault
pt: Falha de segmentação

en: Broken pipe
pt: Túnel quebrado

en: Alarm clock
pt: Alarme

en: Terminated
pt: Terminado

en: Urgent I/O condition
pt: Condição E/S urgente

en: Stopped (signal)
pt: Parado (sinal)

en: Stopped
pt: Parado

en: Continued
pt: Continuado

en: Child exited
pt: Filho saiu

en: Stopped (tty input)
pt: Parado (entrada tty)

en: Stopped (tty output)
pt: Parado (saída tty)

en: I/O possible
pt: Possível E/S

en: CPU time limit exceeded
pt: Excedido limite de tempo da CPU

en: File size limit exceeded
pt: Excedido limite de tamanho do ficheiro

en: Virtual timer expired
pt: Temporizador virtual expirado

en: Profiling timer expired
pt: Temporizador de perfil expirado

en: Window changed
pt: Janela alterada

en: User defined signal 1
pt: Sinal 1 definido pelo utilizador

en: User defined signal 2
pt: Sinal 2 definido pelo utilizador

en: EMT trap
pt: Armadilha EMT

en: Bad system call
pt: Má chamada de sistema

en: Stack fault
pt: Falha de pilha

en: Information request
pt: Pedido de informação

en: Power failure
pt: Falha de energia

en: Resource lost
pt: Recurso perdido

en: error writing to a closed pipe or socket
pt: Erro ao escrever num túnel ou socket fechado

en: cannot create pipe
pt: impossível criar túnel

en: Real-time signal %d
pt: Sinal %d de tempo real

en: Unknown signal %d
pt: Sinal %d desconhecido

en: Execution times (seconds)
pt: Tempos de execução (segundos)

en: CPU user
pt: utilizador de CPU

en: CPU system
pt: Sistema de CPU

en: wall clock
pt: relógio de parede

en: iconv function not usable
pt: função iconv inutilizável

en: iconv function not available
pt: função iconv indisponível

en: character out of range
pt: carácter fora do intervalo

en: cannot convert U+%04X to local character set
pt: impossível converter U+%04X para conjunto de caracteres local

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
pt: impossível converter U+%04X para conjunto de caracteres local: %s

en: invalid spec
pt: especificação inválida

en: invalid user
pt: utilizador inválido

en: invalid group
pt: grupo inválido

en: Packaged by %s (%s)
pt: Empacotado por %s (%s)

en: Packaged by %s
pt: Empacotado por %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
pt: (©)

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
pt: Licença GPLv3+: GNU GPL versão 3 ou posterior <%s>
    Este é um programa grátis: pode alterá-lo e redistribuí-lo.
    Não há QUALQUER GARANTIA, até ao limite da Lei.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
pt: Escrito por %s

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
pt: Escrito por %s e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
pt: Escrito por %s, %s e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s
    e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s e outros.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
pt: Reportar erros a: %s

en: Report %s bugs to: %s
pt: Reportar erros %s a: %s

en: %s home page: <%s>
pt: Página inicial %s: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
pt: Ajuda geral para utilizar programas GNU: <%s>

en: %s subprocess
pt: sub-processo %s

en: %s subprocess got fatal signal %d
pt: sub-processo %s obteve sinal fatal %d

en: failed to set file descriptor text/binary mode
pt: falha ao definir modo texto/binário do descritor de ficheiro

en: unknown stream
pt: fluxo desconhecido

en: failed to reopen %s with mode %s
pt: falha ao reabrir %s com modo %s

en: string comparison failed
pt: erro na comparação da cadeia

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
pt: Defina LC_ALL="C" para contornar o problema.

en: The strings compared were %s and %s.
pt: As cadeias comparadas foram %s e %s.

en: cannot perform formatted output
pt: impossível formatar o resultado de saída

en: standard file descriptors
pt: descritores de ficheiro padrão

en: invalid %s%s argument '%s'
pt: argumento %s%s "%s" inválido

en: invalid suffix in %s%s argument '%s'
pt: sufixo inválido em %s%s, argumento "%s"

en: %s%s argument '%s' too large
pt: argumento %s%s "%s" muito grande
